Vektorok skaláris szorzatához hasonlóan szintén a fizikából eredeztetjük vektorok vektoriális szorzatát. Amikor két vektor szorzata nem egy szám, hanem egy harmadik vektor.
A legegyszerűbb értelmezés szerint a forgatónyomaték a forgató hatást létrehozó erőnek és az erőkarnak a vektoriális szorzata: \( \vec{M}=\vec{F}×\vec{r} \).
A mellékelt ábrán az O pont a forgáspont, \( \vec{F} \) az erő, \( \vec{r} \) a forgáspontból az erő támadáspontjához mutató helyvektor. Az erő és a helyvektor által bezárt szög pedig α.
Az \( \vec{M} \) forgatónyomatékhoz a fizika úgy rendel vektort, hogy az \( \vec{M} \) merőleges az \( \vec{F} \) és az \( \vec{r} \) által kifeszített síkra, továbbá az \( \vec{r} \), \( \vec{F} \) és az \( \vec{M} \)ebben a sorrendben jobbrendszert alkot.
Definíció:
Két, egymással „α” szöget bezáró (\( \vec{a} \) és \( \vec{b} \)) vektor vektoriális (külső) szorzatának nevezzük azt a (\( \vec{c} \)) vektort, amelynek abszolút értéke a két adott vektor abszolút értékének és az általuk bezárt szög szinuszának a szorzata, iránya merőleges az adott vektorokra, úgy, hogy a vektoriális szorzat vektorával (eredmény vektor) szembenézve az első vektor 180°-nál kisebb pozitív irányú forgatással legyen átvihető a másodikként megadott vektorral egyező irányba.
A művelet jelölése: \( \vec{a}×\vec{b} \) (olvasd: a kereszt b) .
Művelet formulával: \( \vec{a}×\vec{b}=\vec{c} \), ahol |\( \vec{c} \)| = |\( \vec{a} \)|⋅|\( \vec{b} \)|⋅sinα.
Itt \( \vec{c} \)⊥ \( \vec{a} \), \( \vec{c} \) ⊥ \( \vec{b} \) , valamint az \( \vec{a} \), \( \vec{b} \) és \( \vec{a}×\vec{b}=\vec{c} \) ebben a sorrendben jobbrendszert alkot.
Az |\( \vec{a} \)|⋅|\( \vec{b} \)|⋅sinα szorzat értéke az \( \vec{a} \) és \( \vec{b} \) vektorok által kifeszített paralelogramma területével egyenlő.
Ezért szokták az \( \vec{a}×\vec{b} \) vektoriális szorzatot az \( \vec{a} \) és \( \vec{b} \) vektorok által kifeszített paralelogramma területvektorának is nevezni.
Vektoriális szorzás tulajdonságai.
1) A definíció közvetlen következménye, hogy ha az \( \vec{a} \) és \( \vec{b} \) vektorok közül az egyik vektor nullvektor, akkor az \( \vec{a}×\vec{b} \) vektor is nullvektor lesz.
2) Ha az \( \vec{a} \) és \( \vec{b} \) vektorok párhuzamosak, akkor a közbezárt szögük szinusza nulla, ebből következik, hogy az ilyen vektorok vektoriális szorzata nulla.
Tétel:
Két vektor vektoriális szorzata akkor és csak akkor nulla, ha a két vektor párhuzamos egymással.
3) A vektoriális szorzás antikommutatív. Azaz: \( \vec{a}×\vec{b}=-(\vec{b}×\vec{a}) \) .
4) A vektoriális szorzás nem asszociatív.
Tekintsük az\( \vec{i} \); \( \vec{j} \) és \( \vec{k} \) bázisvektorokat, ahol \( \vec{k}=\vec{i}×\vec{j} \).
Egyrészt: \( (\vec{i}×\vec{i})×\vec{j}=\vec{0}×\vec{j}=\vec{0} \). Az eredmény tehát a nullvektor.
Másrészt: \( \vec{i}×(\vec{i}×\vec{j})=\vec{i}×\vec{k}=-\vec{j} \).
5) A vektoriális szorzat disztributív (tagolható): \( \vec{a}×(\vec{b}+\vec{c})=\vec{a}×\vec{b}+\vec{a}×\vec{c} \) .
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.