Thomas Bayes életéről
Angol pap és matematikus. 1719-től az Edinburghi Egyetemen hallgatott logikát és teológiát. 1734 körül költözött Kentbe. Itt a Mount Sion kápolna lelkésze volt, egészen 1751-ig. Életében két művet írt. Egy teológiai és egy matematikai tárgyút. Teológiai könyvének címe:
„Isteni Jóindulat, avagy egy Kísérlet Annak Bizonyítására, hogy az Isteni Gondviselés és Kormányzás Célja a Teremtményei Boldogsága”.
Az 1740 körül íródott matematikai tárgyú könyve csak halála után került nyilvánosságra. Feltételezik, hogy Bayes-t ennek a művének köszönhetően választották meg a Royal Society tagjává 1742-ben, mivel életében nem publikált más matematikai témájú művet. Utolsó éveiben valószínűségszámítással foglalkozott.
Londonban, a Bunhill Fridge temetőben helyezték örök nyugalomra.
Bayes matematikai munkásságáról
Bayes halála után 1763-ban véletlenül került elő az a műve amely a „Kísérlet egy valószínűség-számítási probléma megoldására” címet viselte és amely a feltételes valószínűség szorzási szabályát és a teljes valószínűség tételét használja fel. Ez a tétel az un. Bayes-tétele. Ez a tétel a matematikai statisztika egyik alaptétele.
Bayes így definiálta a valószínűséget: „Egy esemény valószínűsége az arány aközött, hogy mi az elképzelés, attól függően, hogy az eseménynek milyen lehetséges kimenetelei lehetnek, valamint a várt dolog értéke között a megfigyelt következtetések alapján.”
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.